Navigation
Home Page

“A Caring Christian Community”

The Governors

St Mary’s Prittlewell   -  Governing Board as from Jun 2017    

Clerk - Mrs Hannah Ali-Rowlingson

 

NAME of Governor

TERM OF OFFICE.

Start & end dates

Governor category

Membership of

Committees

 

Monitoring responsibility

Attendance in current year

Mrs Alison Gellett

(Chair)

Apr 2013

 

27 Mar 2018

Foundation -

Chelmsford Diocesan Board of Education

Curriculum & Pupil Safeguarding.

HPC

 

6/6

Mrs Jane Amner

(Vice-Chair)

Sep 2007

 

30 Nov 2018

Local Authority

 

Finance Personnel Premises (Chair).

Curriculum & Pupil Safeguarding.

 

4/8

Mr Nick Booth

Jan 2015

Ex officio - Headteacher

All Committees

PMFL & Global Education

9/9

Mrs Jacky Beaumont

Nov 2011

Retired

Mar 2017

Foundation -

Parochial Church Council

 

 

 

Mrs Natalie Cashell (Asst. Headteacher

East St site)

Sep 2008

 

1 May 2018

Staff - Elected

 

Finance Personnel Premises. Curriculum & Pupil Safeguarding.

RE, EYFS

8/8

Mr. Colin Cooper

Nov 2004

 

30 Jan 2021

Foundation -

Parochial Church Council

Curriculum & Pupil Safeguarding (Chair)

 

 

Website support

5/5

Mrs Carolyn Evans

Apr 2014

 

31 Mar 2018

Foundation -

Parochial Church Council

Support Staff Pay Committee.

Curriculum & Pupil Safeguarding.

 

3/7

Mr Graham Farquharson

Nov 2015

 

11 Nov 2019

Parent - Elected

 

Finance Personnel Premises.

Pay Committee.

Curriculum & Pupil Safeguarding.

Governor for Sport Premium

8/9

Revd.

Paul Mackay

Feb 2016

Ex-officio Incumbent St Mary’s Church

Curriculum & Pupil Safeguarding.

Joint Governor for Safeguarding

2/5

Mrs Celia Tyler

(past Chair)

Nov 1995

 

30 Jan 2021

Foundation - Chelmsford

Diocesan Board of Education

Finance Personnel Premises.            Support Staff Pay Committee.  HPC         Curriculum & Pupil Safeguarding.

PPG.

Admissions

10/10

Miss Carol Drake (School’s Business Manager)

Sep 2015

 

31 Aug 2019

Associate member-Governing Body

 

Finance Personnel Premises

(Associate)

Science

Health & Safety

8/8

non-voting

Mrs Jenny Boxall

Sep 2016

 

31 Aug  2017

Associate member-Governing Body

 

 

Curriculum & Pupil Safeguarding.

 

5/5

non-voting

Mrs Kerry Self

Resigned

20 Jun 2017

Associate member-Governing Body

 

 

 

Mr Paul Shearing

Sep 2016

 

31 Aug  2017

Associate member-Governing Body

 

Finance Personnel Premises

Pay Committee.

Curriculum & Pupil Safeguarding.

 

4/8

non-voting

Miss Dionne Mason

Mar 2017

 

22 Mar 2018

Associate member-Governing Body

Curriculum & Pupil Safeguarding.

Assisting the 

Governor for Safeguarding

2/2

non-voting

 

 

 

 

 

20/06/2017

Business Interests - to follow soon
Top